O karanténe pre všetkých žiakov a zamestnancov našej školy do 26. 10. 2020 v pondelok rozhodol písomne RÚVZ Nitra z preventívnych dôvodov, lebo okolnosti ohľadom Covidu-19 sa zo soboty na pondelok v škole nezmenili. Ale zhoršuje sa epidemiologická situácia vonku. Karanténa sa netýka rodinných príslušníkov žijúcich so žiakmi a zamestnancami v spoločnej domácnosti. Ak žiak musí s rodičom niekam súrne ísť - je objednaný k lekárovi a prebjednať sa je problém alebo sa vyskytne iná akútna záležitosť, zavolajte prosím triednemu učiteľovi. Po konzultácii s RÚVZ Nitra Vás budeme informovať, či je možné, aby žiak opustil domácu izoláciu. Prekonzultované s pani Dr. Gregušovou, RÚVZ Nitra. Ďakujeme za pochopenie, spolu to zvládneme.
Informácia ku karanténe
Rozhodnutia z RÚVZ Nitra
Z rozhodnutia RÚVZ č. 2 vyberáme:
Počas prerušenia prevádzky sú všetci žiaci a zamestnanci povinní dodržiavať nasledovné karanténne opatrenia v termíne do 26.10.2020:
a) sledovať svoj zdravotný stav (náhly nástup aspoň jedného z týchto príznakov: horúčka, kašeľ, bolesti hrdla, dýchavičnosť, náhly nástup straty chuti, čuchu, porucha chuti) a v prípade objavenia sa príznakov bez meškania telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára a podrobiť sa odberu biologického materiálu,
b) zostať v domácej izolácii alebo v izolácii v zdravotníckom zariadení,
c) zdržať sa sociálnych kontaktov (napr. návštev kultúrnych, spoločenských, športových alebo iných hromadných podujatí alebo prijímania osôb alebo vykonávania spoločenských aktivít v mieste izolácie),
d) zdržať sa cestovania,
e) zdržať sa účasti na výučbových aktivitách s výnimkou e-learningových foriem,
f) zdržať sa pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie,
g) zdržať sa akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie alebo prijímať v mieste izolácie vnímavé osoby.
Dištančné vzdelávanie - pozor, zmena termínu ukončenia, zmena karantény!
Zmena nastala po doručení písomného rozhodnutia z RÚVZ Nitra v pondelok 19. 10. 2020 o 10,00 hod. Na deň 20. 10. 2020 - dohodnutá telefonická konzultácia s pani riaditeľkou RÚVZ ohľadom karantény.
Vážení rodičia, naša škola sa nachádza v červenej fáze. Boli pozitívne testovaní 1 žiak a 2 pedagogickí zamestnanci. Vzhľadom k tomu nariadil RÚVZ Nitra v našej škole dištančné vzdelávanie od pondelka 19. 10. 2020 do 26. 10. 2020 vrátane. Rozvrhy online vyučovania pošlú žiakom triedni učitelia v priebehu nedele. Prítomnosť na vyučovaní je povinná. Ak žiakom nedovolia technické možnosti pripojiť sa na hodinu, oznámte túto skutočnosť triednemu učiteľovi, ktorý žiaka môže ospravedlniť. V karanténe sú do 26. 10. 2020 - triedy, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci. Karanténa neplatí pre rodinných príslušníkov. V priebehu týždňa bude prebiehať testovanie ďalších úzkych kontaktov (niektorých žiakov aj učiteľov), ktorých bude kontaktovať RÚVZ Nitra. V prípade zdravotných ťažkostí kontaktujte telefonicky svojho lekára. O každej zmene Vás budeme včas informovať. Prajem všetkým veľa síl, trpezlivosti, pokoja a najmä zdravia.
Mgr.M.Civáňová
Jesenná kvapka krvi
Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok. Národná transfúzna stanica, odberné miesto Nitra, pozýva darcov krvi k darovaniu krvi priamo na odbernom mieste, je potrebné sa objednať na ich webovej stránke. K výzve sa pripájame a za všetkých ďakujeme.
Manuál opatrení pre ZŠ - Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu
Oznam zákonným zástupcom - pokyny z RÚVZ Nitra
Vážení rodičia, vzhľadom k potvrdeniu 1 pozitívneho prípadu na Covid-19 sa škola dostala do oranžovej fázy. Postupujeme podľa usmernení Manuálu z ministerstva školstva a nariadení RÚVZ Nitra. Z rozhodnutia RÚVZ Nitra ohľadom karanténnych opatrení, ktoré sa týkajú žiakov tried 3.A a 3.B, pre všetkých ostatných žiakov a ich zákonných zástupcov vyberáme nasledovné pokyny z RÚVZ Nitra:
Všetci ostatní žiaci, resp. ich zákonní zástupcovia a zamestnanci uvedenej základnej školy, sú povinní sledovať svoj zdravotný stav a v prípade náhleho nástupu ktoréhokoľvek z príznakov typických pre ochorenie COVID-19 (horúčka, kašeľ, bolesti hrdla, dýchavičnosť, náhly nástup straty chuti, čuchu, porucha chuti)bez meškania telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára a podrobiť sa odberu biologického materiálu. Počas náhleho objavenia sa príznakov u žiaka počas pobytu v škole je nevyhnutné zabezpečiť jeho izoláciu a kontaktovanie zákonného zástupcu, v prípade zamestnanca jeho vylúčenie z pracovného procesu a bezodkladné telefonické kontaktovanie ošetrujúceho lekára týchto osôb.
Rodičia žiakov 3.A a 3.B triedy boli oboznámení s dĺžkou karantény a s karanténnymi opatreniami určenými RÚVZ Nitra prostredníctvom triednych učiteľov v priebehu dopoludnia dňa 15.10. 2020:
a) sledovať svoj zdravotný stav (náhly nástup aspoň jedného ztýchto príznakov: horúčka, kašeľ, bolesti hrdla, dýchavičnosť, náhly nástup straty chuti, čuchu, porucha chuti) a v prípade objavenia sa príznakov bez meškania telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára a podrobiť sa odberu biologického materiálu,
b) zostať v domácej izolácii alebo v izolácii v zdravotníckom zariadení,
c) zdržať sa sociálnych kontaktov (napr. návštev kultúrnych, spoločenských, športových alebo iných hromadných podujatí alebo prijímania osôb alebo vykonávania spoločenských aktivít v mieste izolácie),
d) zdržať sa cestovania,
e) zdržať sa účasti na výučbových aktivitách s výnimkou e-learningových foriem,
f) zdržať sa pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie,
g) zdržať sa akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie alebo prijímať v mieste izolácie vnímavé osoby.
Dodržiavanie karanténnych opatrení sa netýka osôb žijúcich v spoločnej domácnosti so žiakmi triedy 3.A a 3.B našej školy.
Akékoľvek podozrenie na Covid-19 u žiakov nahláste bezodkladne triednemu učiteľovi/triednej učiteľke alebo vedeniu školy.
V prípade nejasností kontaktujte triednych učteľov alebo vedenie školy.
Riaditeľské voľno
Riaditeľka Základnej školy, Školská 185/1, Výčapy-Opatovce vyhlasuje na pokyn RÚVZ Nitra na deň 15. 10. 2020 pre triedy 3.A a 3.B riaditeľské voľno z dôvodu jedného potvrdeného pozitívneho prípadu na Covid-19 u žiaka. Trvanie karantény ako aj ďalšie pokyny oznámi škole RÚVZ Nitra dňa 15. 10. 2020. Škola bude bezodkladne informovať rodičov. Rodičia uvedených tried boli s touto skutočnosou oboznámení dňa 14. 10. 2020 v popoludňajších hodinách triednymi učiteľmi. Škola postupuje podľa usmernení v Manuáli Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a podľa pokynov miestneho RÚVZ.
Mgr. Mária Civáňová, riad. ZŠ
Informácia k zmene prevádzky ŠKD
Vážení rodičia,
vzhľadom k nepriaznivo vyvíjajúcej sa situácii ohľadom širenia Covid-19, školský klub detí ministerstvo školstva neodporúča realizovať, ani ranný , ani popoludňajší. Ak sa realizuje, nesmú sa miešať skupiny, čiže triedy. Naša škola sa rozhodla školský klub detí ponechať v prevádzke, ale v obmedzenom režime. Ranné stretávacie oddelenie nebude v prevádzke, ale vstup žiakov do školy sme presunuli zo 7:30 na 7:20. Na 1. stupni máme 8 tried a máme iba 4 pani vychovávateľky. Riaditeľstvo ZŠ sa rozhodlo pani vychovávateľky ponechať v 1.A, 1.B a 2.A a 2.B triede. Prevádzka týchto oddelení je zatiaľ do 15:30. V 3. a 4. ročníku pani vychovávateľky suplujú učitelia. Tento stav je prechodný, zatiaľ na 1, max. 2 týždne, bude sa priebežne upravovať podľa situácie. Ak má rodič problém vyzdvihnúť si dieťa do 14:00 hod. (3. a 4. ročník), je nutné to nahlásiť triednej učiteľke a situáciu budeme riešiť individuálne. Budeme sa snažiť vyjsť rodičovi v ústrety. K tomuto opatreniu sme pristúpili v snahe chrániť bezpečnosť a zdravie našich žiakov a zamestnancov. Ďakujeme za pochopenie. Pevne veríme, že túto mimoriadnu situáciu spoločne zvládneme. Odporúčame rodičom pravidelne sledovať webovú stránku školy, triedni učitelia ich budú včas o zmenách informovať aj prostredníctvom edupage.
vedenie ZŠ
Rozhodnutie ministra školstva 11. 10. 2020
Európsky deň jazykov
Dňa 26.septembra sme na hodinách anglického a nemeckého jazyka oslávili Európsky deň jazykov. Žiaci so svojimi pani učiteľkami tvorili plagáty na aktuálne, ale aj obľúbené témy, ako napríklad Šport, Slovensko, Covid 19 a rôzne ďalšie. Práce sa žiakom pekne vydarili. Môžete si ich prezrieť na výstavke v budove školy.
PaedDr.Mária Billiková
Vyhlásenie o bezinfekčnosti
Predkladá zákonný zástupca triednemu učiteľovi, ak žiak chýbal v škole 3 dni a viac - vrátane soboty, nedele a sviatkov.
Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR k noseniu rúšok od 1. 10. 2020
Ako vybaviť do školy žiakov rúškami
Tvárové rúško nás účinne chráni, ak zakrýva ústa aj nosové dierky a je suché. Deti je preto potrebné do školy vybaviť okrem rúška, ktoré má na tvári, aspoň jedným ďalším čistým rúškom v mikroténovom vrecúšku. Rúška môžu byť jednorazové, alebo plátenné (ideálne z bavlny alebo husto tkanej látky). Plátenné rúško má byť vyprané, prípadne vyvarené a z oboch strán vyžehlené suchým teplom. Dieťaťu pribaľte do školskej tašky aj jedno čisté mikroténové vrecúško, do ktorého vlhké rúško odloží (plátenné aj jednorazové). Po návrate zo školy by mal rodič vrecko s jednorazovými rúškami vyhodiť do odpadkového koša ako bežný komunálny odpad. Plátenné rúška je potrebné oprať v práčke aspoň na 60 °C s bežne dostupnými pracími prostriedkami, prípadne vyvariť a následne ožehliť suchým teplom.
Ako správne použiť tvárové rúško
pred použitím rúška je potrebné očistiť ruky vodou a mydlom alebo dezinfekčným prostriedkom- rúško je potrebné nasadiť tak, aby priliehalo k tvári a zakrývalo ústa aj nosové dierky: len tak dokážeme účinne chrániť seba a svoje okolie
- minimalizujte dotyk s rúškom počas jeho nosenia
- tvárové rúško je potrebné vymieňať za nové, ak je poškodené, vlhké alebo špinavé
- jednorazové rúška nie sú určené na opätovné používanie
S tvárovým rúškom manipulujeme prostredníctvom gumičiek alebo šnúrok. Rúško neodstraňujeme jeho úchopom na prednej strane, pretože môže byť pokryté patogénmi. Po odstránení tvárového rúška je dôležité umyť si ruky mydlom a vodou, respektíve ich vydezinfikovať. Na dôkladné umývanie a dezinfekciu rúk je potrebné dbať pravidelne počas celého dňa - neumytými rukami sa šíri až 80 % infekcií. Nosením rúšok a hygienou rúk významne bránime nielen šíreniu ochorenia COVID-19, ale aj šíreniu mnohých ďalších akútnych respiračných ochorení, ktorých výskyt sa každoročne výrazne zvyšuje návratom žiakov do kolektívu po prázdninách.
Prečo má nosenie tvárových rúšok význam
Tvárové rúško je kľúčovou ochrannou pomôckou, ktorou zabraňujeme šíreniu nového koronavírusu do okolia. Jeho nosenie má v súčasnosti význam u každého z nás, nielen u osôb s príznakmi respiračného ochorenia, kde rúško priamo zachytáva prúd kvapôčok. Vírus totiž prenáša aj osoba bez príznakov ochorenia, ktorá nemusí vedieť, že je jeho nosičom, no je tiež infekčná.V prípade ochorenia COVID-19 sú často bezpríznakové aj deti. Radi by sme preto povzbudili verejnosť, aby na nosenie rúšok u detí na začiatku školského roka nazerala ako na dôležitý preventívny krok. Do kolektívu sa naraz vracajú po letných prázdninách státisíce detí a aj preventívnym nosením rúšok na školách vyvažujeme riziko šírenia ochorenia COVID-19 po dovolenkovom období.
Pravidlá nosenia rúšok na školách
Povinnosť preventívneho nosenia rúšok sa predĺžila do prvého októbra 2020 pedagógom a odborným zamestnancom (napr. asistent učiteľa alebo špeciálny pedagóg) a žiakom druhého stupňa základných škôl a študentom stredných škôl v rámci vyučovania. Nosenie rúšok v triedach nie je povinné pre mladšie deti, teda tie, ktoré navštevujú predškolské zariadenia a prvý stupeň základných škôl (ide o ucelený a nemeniaci sa kolektív; deti nosenie rúšok ťažšie znášajú; ak ho však budú na tvári akceptovať, jeho nosenie odporúčame). Nosenie rúšok je povinné aj pre pedagógov, odborných zamestnancov a všetkých žiakov v interiérových priestoroch s výnimkou času potrebného na konzumáciu jedál a nápojov.Výnimky z nosenia rúšok majú žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím. K žiakom s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a kožnými ochoreniami tváre, ktorým by nosenie rúška dlhší čas mohlo spôsobovať záťaž, odporúčame pristupovať individuálne, najvhodnejšie po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.
Tvárové rúško nespôsobuje vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého a nemá dopad na zdravie osoby. Táto dezinformácia môže vzniknúť z pocitu nedostatku vzduchu spojeného s nezvykom nosenia tvárového rúška. Jednorazové i plátenné masky sú porézne, čo umožňuje normálne dýchacie funkcie.Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD
hlavný hygienik Slovenskej republiky
Biela pastelka - zbierka na pomoc nevidiacim a slabozrakým
"Vo Vašej škole ste vyzbierali skvelých 105,53 €. Hodnotu výnosu násobí ťažká situácia, v ktorej sa všetci nachádzame. Krajský výnos poklesol cca na 55% vlaňajšieho. Nás však teší, že Biela pastelka prežila so cťou, čo je aj zásluha Vašej školy. Za to Vám, Vašim žiakom a zamestnancom veľmi ďakujeme."
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
Oznam
Riaditeľka základnej školy oznamuje, že vstup do budovy školy je zákonným zástupcom a cudzím osobám zakázaný až do odvolania. Vstup do školy týmto skupinám je možný iba vo výnimočných prípadoch a to iba s povolením riaditeľky školy. Toto opatrenie je súčasťou preventívnych opatrení školy pred covid-19. Ďakujeme za pochopenie. Mgr.Mária Civáňová
Svetový deň mlieka v školách
Mlieko v ľudskej výžive sa považuje za najhodnotnejšiu potravinu, pretože obsahuje všetky živiny nevyhnutné pre zachovanie a vývoj života. Obsahuje živočíšne bielkoviny, ľahko stráviteľný tuk a celý rad dôležitých minerálnych látok. Mliečne výrobky sú významným zdrojom vápnika. Svetový deň mlieka v školách je medzinárodnou udalosťou podporovanou Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo. Naši žiaci na 1.stupni si ho pripomenuli tematickým vyučovaním, prezentáciami o mlieku a jeho výrobkoch, výtvarnými prácami, zhotovovaním výrobkov z mliečnych obalov a samotnou ochutnávkou mlieka. Mgr.D.Babocká
Futbalové popoludnie
Do galérie Futbalové popoludnie boli pridané fotografie.
9
Maňuškománia v 6.A
Naši šiestaci si spestrili hodinu literatúry maňuškami, väčšinu ktorých si vyrobili sami doma, a to v období dištančného vzdelávania na konci minulého školského roka aj za pomoci svojich rodičov alebo starých rodičov. Bábkové divadlo si zahrali sami, pričom komunikovali, tvorili, dokonca improvizovali. Učenie a rozvíjanie kľúčových kompetencií hrou je jednou z efektívnych metód vyučovania. Žiaci sa pri tejto aktivite dobre zabavili a ja dúfam, že aj pri ďalších projektoch budú takí ochotní a nadšení. Mgr. Mária Civáňová
Vitajte, prváci!
Prváčikovia aj v našej škole začínajú novú etapu svojho života. Sú plní očakávaní, možno i obáv z nového, nepoznaného. Pani učiteľky a pani vychovávateľka sa na nich veľmi tešili, pripravia im každý deň množstvo zaujímavého, nového objavovania, učenia sa hrou, veľa súťaží a zábavy. Naučia sa základy pre ďalšie vzdelávanie, budú sa učiť sebadisciplíne, trpezlivosti a zodpovednosti. Prajem všetkým prvákom, aby sa v našej škole cítili dobre, aby si našli veľa kamarátov, aby prežívali každý deň radosť a pocit úspechu. Kniha sa stane ich novou kamarátkou a ja im želám, aby ich verne sprevádzala celým životom. Mgr.M.Civáňová