Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde... jedna z najznámejších a na Slovensku najrozšírenejších fašiangových pesničiek. Málokto však vie, že jej slová nie sú úplne pravdivé. Po správnosti nasleduje po Fašiangoch Veľká noc a presne sedem týždňov po Veľkej noci prichádzajú turičné sviatky. Obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy nazývame fašiangy. Fašiangy sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Počas fašiangov prevláda bujará zábava, organizujú sa svadby a zabíjačky.
Neodmysliteľnou súčasťou fašiangov sú tradičné fašiangové hry. Po dedinách šli v sprievode mladí muži preoblečení v rôznych maskách. Najčastejšie to boli masky: Cigánka, Žobrák, Drotár, Stará žena, Mladucha a Mladý zať, Kováč, Kominár, Handrár, ale aj maska Medveďa, Kozy, Turoňa a Slameníka, ktoré symbolizovali plodnosť, ale aj smrť. V ruke držali ražeň alebo šabľu – prastaré symboly mužskej sily a plodnosti. Na ražeň im ľudia napichovali slaninu, klobásu, dávali im vajcia a peniaze na spoločné posedenie. Muži prezlečení v maskách žobrali, kradli, predstierali prácu, za ktorú sa dožadovali odmeny, ale aj tancovali tance „na konope“ či „na ľan“. Ich úlohou bolo zabaviť dedinčanov. Typickým fašiangovým jedlom boli šišky vyprážané na masti. Najveselšie obdobie roka však strieda 40-dňový pôst. Ukončia sa všetky zábavy a svet sa vráti opäť na rok do starých koľají.
Žiaci našej základnej školy sa vedia tiež zabávať, a tak svojimi fašiangovými maskami, tancom a spevom obveselili svojich spolužiakov, pani učiteľky, deti z materskej školy, v obci okoloidúcich ľudí, pána starostu a pracovníkov obecného úradu. Žiakov hudobne sprevádzali známi heligonkári z obce - pán Pavol Svorad a pán Ján Rapan, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Sme radi, že naši žiaci spoznávajú aj touto zážitkovou formou ľudové zvyky a tradície a že sa im páčia.
PaedDr. Mária Billiková