Žiak so zdravotným znevýhodnením v edukačnom procese v našej základnej škole

Školský špeciálny pedagóg

Konzultácie sú možné po vzájomnej dohode

Základná škola vo Výčapoch - Opatovciach je prístupná žiakom intaktnej populácie a tiež žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Na našej škole má starostlivosť o deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami dlhoročnú tradíciu. V roku 2003 príchodom školského špeciálneho pedagóga sa škola začala intenzívne venovať aj žiakom s vývinovými poruchami učenia, s poruchou správania, poruchou aktivity a pozornosti a žiakom so sociálne znevýhodneného prostredia. O jej úspechoch hovorí aj to, že viacerí z našich integrovaných žiakov úspešne ukončili stredoškolské vzdelanie a zaradili sa do pracovného života.

Ktoré sú najčastejšie špecifické vývinové poruchy učenia?

• Dyslexia – porucha čitateľskej zručnosti.
  • Dysgrafia – porucha grafickej stránky prejavu.
  • Dysortografia – porucha pravopisu, neschopnosť uplatňovať naučené gramatické pravidlá.
  • Dyskalkúlia – porucha chápania a uplatňovania číselných pojmov a matematických operácií.
  • Dyspraxia – porucha schopnosti vykonávať zložitejšie riadené pohyby a manuálne zručnosti.
  • Dysmúzia – porucha v oblasti hudobných schopností.
  • ADHD - porucha pozornosti s hyperaktivitou.

Pozornosť a pomoc venujeme aj tým žiakom, ktorí majú problémy s učením - absolvovať psychologické a špeciálno-pedagogické vyšetrenie. Žiakov s mentálnym postihnutím vzdelávame podľa Vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím ISCED 1 v jednej špeciálnej triede ale aj v integrácii v bežných triedach ZŠ.

Personálne zabezpečenie pre žiakov so ŠVVP:

• školský špeciálny pedagóg
  • asistent učiteľa
  • špeciálna pedagogička - triedna učiteľka v špeciálnej triede

Priestorové zabezpečenie:

• 1 špeciálna trieda pre žiakov s mentálnym postihnutím
  • 1 učebňa školského špeciálneho pedagóga

Spolupráca s odbornými zariadeniami:

• CPP J. Vuruma 2, Nitra
  • CPP Bernolákova 1652, Topoľčany
  • CPP Pevnostný rad 14, Komárno
  • SCPP DYS Centrum, Piaristická 2, Nitra
  • SCPP J. Kráľa 1, Topoľčany
  • a iné.

Pedagogický asistent

Asistent učiteľa sa na hodinách venuje primárne žiakom so ŠVVP (špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami), ktorí majú školským poradenským zariadením odporučenú prítomnosť asistenta vo vyučovacom procese vzhľadom na ich konkrétnu diagnózu a potreby z nej vyplývajúce. V prípade, ak to momentálna situácia dovolí, pomáha aj iným žiakom v triede, čím tiež podporuje prijatie dieťaťa so ŠVVP do detského kolektívu.
Úlohou asistenta je o.i. aj:

• pomôcť žiakovi pochopiť zadanie úlohy, vysvetliť mu poučky, javy, ktorým žiak nerozumie
  • diktovať alebo písať žiakovi poznámky z preberaného učiva, ak žiak nestíha pracovať zarovno s triedou
  • dozrieť na to, aby mal žiak napísané všetky poznámky a zapísanú domácu úlohu
  • pomáhať žiakovi pri práci s učebnými pomôckami
  • byť nápomocný učiteľovi na hodine v rôznych situáciách
  • pripravovať žiakom so ŠVVP pomôcky, ako napr. gramatický slovník, gramatické tabuľky na cudzí jazyk a i.
  • konzultovať s rodičmi, učiteľmi, špeciálnym pedagógom všetky okolnosti vzdelávania žiaka so ŠVVP

Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Silvia Kunová, PhD.
Konzultačné hodiny: