Základný plavecký výcvik žiakov 3. ročníka našej základnej školy sa konal v Plaveckej škole Delfín Topoľčany v dňoch 4. 11. - 8. 11. 2013. Z celkového počtu 19 žiakov v 3. triede sa zúčastnilo 10 žiakov. Poplatok v plnej výške /25 EUR – doprava, bazén, tréneri/ hradili rodičia. Medzi žiakmi sú prirodzené rozdiely, čo sa prejavovalo aj v záverečnom hodnotení. Najlepší žiaci M. Gál, E. Jankovič získali ocenenie - diplom „Žralok“- preplávali nad 5OO m. Najviac Denis Kuna – 6OO metrov. Marek Kondela 100m a ostatní žiaci okolo 10 metrov, priemerne naplávali: 175,3 metrov, D = 10,5 m a Ch = 216 metrov.Zoznam žiakov 3. ročníka, ktorí sa zúčastnili plaveckého výcviku: A. Angermayerová, A. Bernát, T. Čulák, T. Fábryová, D. Galbavý, M. Gál, E. Jankovič, M. Kondela, D. Kuna a M. Németh.
Pre neohlásené odstúpenie tunajšej materskej škôlky sme v záujme vyťaženia autobusu a kapacít plaveckého kurzu od utorka zapojili aj 14 žiakov 4. ročníka. Tí absolvovali zdokonaľovací výcvik, čo sa prejavilo vo výborných výsledkoch: Vanda Tomková zaplávala 75O m, Noel Elkrief 600m. 500 m zaplávali: N.Kupcová,P.Billiková, D.Tothová, P.Lakatošová, L.Budayová, K.Tothová D.Fiksel a R.Némethová. Desať žiakov , z celkového počtu 14, zaplávalo 500 m a viac. Slabšie výsledky /okolo 12 m/ dosiahli: S.Košťál, M.Brezina, M.Uhrín, O.Čulák. Žiaci pri záverečnom testovaní preplávali priemerne 355,5 m na žiaka. Dievčatá priemerne 531 metrov, chlapci 191 metrov.
V 3. ročníku organizačne zabezpečovala p.uč. K.Kapustová, vo IV.ročníku p.uč. A.Billiková.
Pedagogický dozor: Mgr. A. Billíková, Mgr. J. Janči a Mgr. J. Kušš.
Zapísal Mgr. Ján Kušš, vedúci výcviku.
Plavecký výcvik
Starší učia mladších
Dňa 22. októbra pripravila základná škola spolu so ziackym parlamentom podujatie s názvom „Starší učia mladších“. Pozvali sme pani Nergešovú a pani Jánošíkovú z Horných Lefantoviec a pána Kušša z Dolných Lefantoviec, ktorí nám ochotne predviedli svoje zručnosti a predstavili nám ľudové remeslá. Na úvod ich vrúcnymi slovami privítala pani riaditeľka ZŠ a žiačky 7. ročníka im zarecitovali báseň od Drahomíry Pechočiakovej, ktorá nás nedávno navštívila. Potom sa žiaci 1. až 7. ročníka mohli oboznámiť s hačkovaním, paličkovaním, vyšívaním a zhotovovaním slamených ozdôb, ktoré si mohli i sami vyrobiť. Na záver príjemného dopoludnia sme im poďakovali a venovali kvietok. Týmto sme si pripomenuli október ako mesiac úcty k starším.
žiacky parlament
Noc v škole
- Akcia Noc v škole, ktorú organizovala základná škola a žiacky parlament, sa uskutočnila podľa plánu 29. a 30. októbra 2013. Začiatok bol o 16. hodine. Prvým bodom podujatia bolo vyrezávanie tekvíc v triedach. Bolo to súťaženie všetkých tried o najzaujímavejšie vyzdobenie tekvice, ktoré sa bodovalo od 0 do 10 bodov. Druhým bodom programu bol Halloween po anglicky, ktorý sa začínal o piatej. Všetky triedy opäť súťažili v anglických úlohách pod vedením pani učiteliek angličtiny. Túto súťaž pani učiteľky aj odmenili peknými diplomami. Ďalej žiaci súťažili v týchto disciplínach: Hľadanie tekvičiek, Ježibaba a Naša múmia. Aj tieto súťaže sme bodovali. Po týchto aktivitách čakala na žiakov prechádzka obcou s tekvicami, na ktorú sa veľmi tešili. O siedmej hodine bola večera, určite príjemná časť programu, pretože počas dňa mnohí žiaci vyhladli. V čase od ôsmej do deviatej čakal na žiakov 1. stupňa film, pri ktorom si troška oddýchli. Žiaci druhého stupňa sa opäť zapotili na úlohách, ktoré im pripravil žiacky parlament.Boli to: Rozprávkové dvojice, Tajomný príbeh a Hádanky. O deviatej hodine sa žiaci dozvedeli, ako dopadli v jednotlivých súťažiach, a prvé tri miesta získali aj sladkú odmenu. Zatiaľ, čo sa žiaci prvého stupňa pripravovali na spánok, čakal aj na žiakov druhého stupňa večerný film. Potom sa aj oni pobrali do svojich tried. Tento príjemný spoločný večer učiteľov a žiakov v škole je určite dôkazom toho, že sa v našej škole cítime dobre.Mnoho spoločných zážitkov zostane dlho v našej pamäti.Vyhodnotenie Jazykovej hry v angličtine:I. stupeň 1. miesto – IV.2. miesto – III.3. miesto – I.II. stupeň 1. miesto – IX.B2. miesto – VI.B3. miesto – VI.AVyhodnotenie halloweenských súťaží:I. stupeň 1. miesto – II.2. miesto – IV.3. miesto – III.II. stupeň 1. miesto – IX.B2. miesto – VIII.B3. miesto – VI.AVšetkým výhercom blahoželáme a ďakujeme žiačkam deviateho ročníka za pomoc pri organizácii večera v škole.Fotografie z akcie si môžete prezrieť TU.Tak nabudúce!žiacky parlament
Medzinárodný deň školských knižníc
Medzinárodný deň školských knižníc (International School Library Day) prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. Tohtoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc je „Školské knižnice: Brána do života“ (School Libraries: Doorways to Life).
Preto v tento významný deň prvýkrát navštívili a oboznámili sa s našou školskou knižnicou najmladší žiaci školy - prváčikovia. Školská knihovníčka im porozprávala o knihách, o výpožičkách, o tom ako sa správať ku knihe a ktoré knihy v našej knižnici sú pre nich vhodné. Niektoré deti objavili v knižnici knihy, ktoré majú doma a ktoré im rodičia čítali. Pani učiteľky im priamo v knižnici prečítali rozprávku.
K tomuto dňu sme pre starších žiakov vyhlásili aktivitu “Ako vzniká kniha“. Na internete a v knižnici si vyhľadávali informácie, ktoré potom využili pri vypracovaní projektu. Téma sa zdala žiakom celkom ľahká, ale neskôr priznali, že pri príprave projektu sa riadne zapotili, ale stálo to za cenné získané nové informácie.
Prostredníctvom školskej knižnice a spoluprácou s pedagógmi školy chceme aj naďalej zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici, k čítaniu a poznávaniu nového.
Záložka do knihy spája školy
Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Národné pedagogické múzeum a knižnica J. A. Komenského v Prahe vyhlásili k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2013 v októbri 4. ročník česko-slovenského projektu pre základné školy "Záložka do knihy spája školy". Tohtoročnou témou bolo Namaľuj mi svojho obľúbeného literárneho hrdinu. Do projektu sa tradične zapojili aj žiaci našej školy. Cieľom bolo posilniť čitateľskú zručnosť a podporiť čítanie prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobili ľubovoľnou technikou na hodinách výtvarnej výchovy a v záujmových útvaroch.
Partnerskou školou v tomto roku nám bola Základná škola Sama Cambela v Slovenskej Ľupči.
Veríme, že sme našimi záložkami do knihy urobili radosť žiakom partnerskej školy. Z ich záložiek sme vo vestibule pripravili výstavku, ktorú si okrem žiakov mohli pozrieť aj návštevníci našej školy.
Mgr. Vlasta Vlčková
Rozprávkovo - Tematický deň v Špeciálnej triede A
Už prvé minúty dňa naznačili ,že tento deň bude veselý, zábavný, tvorivý a zároveň poučný.
Slová piesne "Lízankové kráľovstvo" nás voviedli do ríše rozprávok, z ktorých čerpáme múdrosť a ponaučenie, vieru vo víťazstvo dobra nad zlom. Rozprávkový deň v sebe obsahoval počúvanie rozprávky "Kocúr v čižmách ", dramatizáciu rozprávky "O dedkovi a repe", ku ktorej sme so žiakmi zhotovili papierové bábky a zahrali divadielko.
Potom si žiaci mohli pozrieť v triede nainštalovanú výstavku kníh súčasných autorov s milými modernými textami /Ľ.Paľo: "Haló, pani mačka!", S. Štepka:"Lastovičie rozprávky", Ľ. Feldek :"Zelené jelene" a pod./ a rozšírili sme o sponzorsky darované nové knižné tituly našu triednu knižnicu.
Každý žiak si vybral knižku, ktorá sa mu páčila /najmä podľa ilustrácií/, z nej sme čítali úryvky a urobili zápis do čitateľských denníkov.Napokon sme navštívili školskú knižnicu, v ktorej si mohli deti pozrieť knihy, prípadne sa zahlásiť a stať sa jej čitateľmi.
Mgr.E.Veseličová
Deň zdravej výživy na I. stupni
Každoročne si žiaci našej ZŠ pripomínajú 16. októbra Svetový deň výživy. Prípravy celotýždňových aktivít k tomuto dňu začali v značnom predstihu. Na ich organizovaní sa spolupodieľali aj rodičia žiakov, ktorí rešpektovali výzvu pedagógov, aby nebalili svojim deťom sladkosti a sladké nápoje na desiatu. Ich úlohou ich bolo nahradiť ovocím, zeleninou, celozrnným pečivom, mliečnymi výrobkami, nesladenými nápojmi a inými zdravými potravinami. Naše poďakovanie patrí aj pracovníčkam školskej jedálne, ktoré sa snažili zostaviť jedálniček tak, aby jedlá boli chutné a zároveň zdravé. Nástenky na chodbách školy a v školskej jedálni upozorňovali na zásady zdravého životného štýlu.
Aktivity vyvrcholili na l. stupni ZŠ 16.10. slávnostným nástupom žiakov v telocvični. Pani učiteľky ich rozdelili so štyroch zmiešaných skupín. Každá skupina venovala jednu vyučovaciu hodinu aktivitám na jednom zo štyroch stanovíšť, ktoré si postupne vystriedali všetky skupiny. Na stanovištiach počítali kalorickú hodnotu jedál, hádali skrývačky, hádanky, tvorili jednoduché štvorveršia. Svoje vedomosti o zdravej výžive si preverili v kvíze, v tajničkách a v aplikačných úlohách. Na poslednom stanovišti vysúšali svoju obratnosť a vytrvalosť v rôznych telovýchovných disciplínach. Záverečné hodnotenie ukázalo, že rozdiely v dosiahnutom počte bodov medzi jednotlivými skupinami boli veľmi malé.
Najúspešnejší boli žiaci 4.skupiny v zložení: T. Fábryová. A. Bernát, E. Jankovič, F. Arpáš, N. El Krief, O. Čulák, N. Kupcová, K. Balážiová, S. Fikselová, T. Berec, S. Mihálka, E. Čepileková, S. Halászová, K. Kuna, F. Kučerka, K. Angermayerová, M. Jakubička, M. Hanus. Za odmenu dostal každý z nich od pani riaditeľky téglik ovocného jogurtu. Ostatní žiaci boli za snahu odmenení cereálnymi sušienkami.
Mgr. Katarína Kapustová
Gaštany
VŠEVEDKÁRI V GAŠTANICI
Turisticko-branné podujatie pre deti ZÚ Vševedko sa konalo dňa 20. októbra 2013 v nedeľu. Miesto konania: Gaštanica Horné Lefantovce.
Akcia sa konala za mimoriadne priaznivého jesenného počasia. Cestovanie prímestskou dopravou bolo pre deti zážitkom. Učili sa zakupovať cestovné lístky. Darilo sa im, za trpezlivosť deti vodičovi p. Igorovi cestou tam i späť zaspievali jednu pieseň.
Prechod horou do gaštanice bol pekný, sledovali prírodu dokonca poukazovali na nedostatky – odpad, ktorý v prírode zanechali neporiadni návštevníci.
Lesným telegramom ich privítali veveričky. Oboznámili ich s programom, ktorý im pripravili.
Začali súťaživým zberom gaštanov obohateným o súťaž v nájdení najväčšieho a najmenšieho jedlého gaštana. Usilovnosťou sa im podarilo nazbierať plody, ktoré isto ich rodinu potešili. Odmenení boli všetci, pretože si odmenu zaslúžili. (gaštana poriadne pichal)
Prestávka na jedlo a nápoj prišla včas. Všetkým chutilo!
Nasledovalo plnenie úloh od veveričiek. Ako prvé skupiny hľadali na konároch rozvešané obrázky bobúľ, orechov, veveričiek, hríbov. Po nájdení odpovedali na otázky o prírode a plnili i úlohy spojené s pohybom. Atmosféra bola výborná a splnená bola i posledná úloha od veveričiek: nájsť sladký poklad ukrytý v okruhu 8 m. Podarilo sa ho nájsť Rebeke Némethovej a na sladkom poklade si pochutili všetci.
Po vyhodnotení a skontrolovaní čistoty miesta, na ktorom boli deti zložené prešli cestu k autobusu so zbieraním žaluďov, ktoré využijú v činnosti ŠKD.
Vševedkárov ako vždy sprevádzala i dobre pripravená Timka Holúbeková a zúčastnila sa i matka p. Hanka Fikselová. Vševedkári ďakujú.
Akcia sa vydarila deti sa vrátili domov spokojné a plné zážitkov.
Edita Koprdová, vedúca ZÚ Vševedko
Do galérie Gaštany boli pridané fotografie.
Deň zdravej výživy
Počas celého dňa prebihali na II. stupni súťaže, do ktorých sa zapojili všetky triedy. Žiaci vypĺňali test o zdravej výžive, zostavovali jedálne lístky, cez prestávku súťažili v množstve drepov za dve minúty. Na hodinách matematiky riešili náročné hlavolamy, na hodinách slovenského jazyka tvorili básne s problematikou zdravejh výživy. Počas celého týždňa sa snažili nosiť na desiatu iba zdravé potraviny a nápoje.
Po vyhodnotení všetkých súťaží sme dopadli nasledovne:
- miesto - 7. ročník
- miesto - 6.A a 6.B trieda
- miesto - 8.A
Prácu našich žiakov si môžete priezrieť v galérii:
Deň mlieka na školách - tematický deň v Špeciálnej triede A
Aktivity súvisiace s mliekom sa na vyučovaní prelínali počas celého dopoludnia.
Motivačná pieseň o farmárovi Mišovi a domácich zvieratkách rozospievala všetkých žiakov. Žiaci v hádankách určovali podľa zvuku domáce zvieratká a v maľovanom počítaní sčitovali a odčitovali hospodárske zvieratká a priraďovali mláďatá do zvieracích rodín.
Zážitkom bola návšteva na hospodárskom dvore u pána Bedeho, kde deti videli kravky, zajace, sliepky a prasiatka.
Na pracovnom vyučovaní sme zhotovili z PET fliaš kravičky:Rysuľu, Malinu, Strakušu...
Mgr. Eva Veseličová
Jeseň života - výtvarný projekt Špeciálnej triedy A
Na hodinách výtvarnej výchovy žiaci špeciálnej triedy „A“ a 1. stupňa našej ZŠ pod vedením triednych učiteľov zhotovili a vo vestibule školy zrealizovali výstavku dielok s témou „Moja babička a dedko“ a „Čo rád robím so starými rodičmi“.Milé dielka budú vystavené počas mesiaca október – mesiaca úcty k starším.
MOTTO: STAROBA SA NÁS TÝKA !
Máte radi jeseň? Možno poviete: Ja radšej jar, leto, či zimu ... Ale – jeseň je dar – verte tomu! Zúročí celoročnú námahu a v živote prinesie múdrosť, pokoj a vyrovnanejší pohľad na svet. Jeseň vytvára umelecké diela, ktoré sú ako krásna paleta. Takýmto krásnym umeleckým dielom je aj človek v svojej jeseni. Tvaroval a formoval ho majster život skúškami, radosťami, Bože môj. Komu to povedať? Nikto ma nechce počúvať. Že ubúda mi už síl. Nevládzem. Už dobre nevidím. Sluch - ide kdesi do ticha. Na listoch života píše sa nová rubrika - depresia. V úzkosti pridlho čakám na dobré slovo. Všetko je inak. Nič už nie je tak, ako bolo. Na dvere klope mi staroba. Pst! – ani muk - to je ona. Neotvorím! Pre nikoho nie som doma. Tak ako po búrke steblo trávy, či poľný kvet zodvihnem hlavu sklonenú, vyrovnám skrivený driek. Veď život krásny je pre každý vek. Ďakujem za každý nový deň a vodu, za vzduch, za zeleň, za každý kúsok chleba, čo ako manna mi padá z neba. Ďakujem.
Aké je to jednoduché a ťažké zároveň. Ďakovať za každý deň, ktorý príde, bez výhrad, bez otázok. Ďakovať aj za tie najjednoduchšie veci v živote – osudu, bohu, ľuďom naokolo.
Naši najdrahší, želám vám, aby všetky dni vášho života boli naplnené zdravím, šťastím, spokojnosťou. Ďalšie Vám neželám, lebo vaša životná múdrosť vás citlivo vedie každým dňom vášho života.
Naša vďaka patrí všetkým trpezlivým dedkom ,babičkám a starkým , ktorí nám nezištne pomáhajú ...už len tým ,že sú .
Mgr.Eva Veseličová
Po stopách Šípkovej Ruženky
V nedeľné popoludnie, 6. októbra, sa skupinka nadšencov krásnej jesennej prírody vybrala do blízkeho okolia našej obce "Po stopách Šípkovej Ruženky". Zrána sa ukazoval zamračený čas, už sme si mysleli, že naše potulky prírodou budeme musieť odložiť. Počasie sa však umúdrilo a nám nič nebránilo, aby sme dobre naladení, v pohode, vybavení košíkmi, zašli na príjemnú jesennú prechádzku prírodou. Pani Jeseň, bohatá na najrozmanitejšie farby a plody nám ponúkla kríky posiate šípkami vedľa riek, jazier, ciest. Tieto kríky, ktoré kvitli na jar, nás vítali s dozretými plodmi v podobe šípok. Počas zimných mesiacov nám môžu poslúžiť na dobrý šípkový čaj. Obsahujú vitamíny, najmä C, ktorý je skvelý na podporu imunity. Našim cieľom bol zber šípok, ale "matka príroda" nám ponúkla aj orechy, jesenné halúzky s plodmi a mnoho kvetov, plodov, farebných listov, ktoré sme si nazbierali a využili ich v škole na výzdobu.
Trošku dopichaní od kríkov, trošku unavení, ale hlavne zdraví a v dobrej nálade sme strávili jedno nedeľné jesenné popoludnie. Obohatení aj o zážitky mimo školy, sme sa rozišli a sľúbili sme si zopakovať takého potulky prírodou aj v iných ročných obdobiach. Tešíme sa.
Mgr. Molnárová, Mgr. Cigáňová
Do galérie Šípková Ruženka boli pridané fotografie.
Blahoželanie Ľubomírovi Feldekovi
Dňa 9.10. sa dožil náš vynikajúci básnik a prozaik Ľubomír Feldek krásnych 77. narodenín.
Pri tejto príležitosti sme mu napísali a poblahoželali k jeho jubileu. Zároveň sme ho pozvali na besedu, ktorú by sme chceli realizovať v marci, mesiaci knihy. Pán Feldek nám účasť na besede prisľúbil, tak nám zostáva len veriť, že mu to jeho zdravotný stav dovolí a my sa budeme môcť tešiť na jeho rozprávanie. Už teraz začíname nacvičovať krátky program na jeho uvítanie, ktorý čerpá z jeho prvotiny „Hra pre Tvoje modré oči“ a výtvarne sme čerpali inšpiráciu z jeho „Cirkusu zelenín“.
Našu listovú komunikáciu si môžete prečítať tu.
Šarkany
Jeseň sa nesie v zamení bohatej úrody a pestrých farieb. Neodmysliteľne k nej patria veselé šantivé šarkany. My sme si so žiakmi počas zhotovenia papierových drakov precvičovali viazanie mašličiek a skladanie papiera do harmonikových mašlí. Mnohým totiž ešte stále robí problém zaviazať si šnúrky na topánkach. Takouto hravou formou sme viazali šarkanom mašle na dlhý špagátový chvost. Hotové šarkany teraz zdobia vstup do našej triedy.
Mgr.Eva Veseličová
Do galérie Šarkany boli pridané fotografie.
Deň dentálnej hygieny
Dňa 13.9.2013 sme si so žiakmi formou zážitkového učenia realizovali tematický deň pri príležitosti Svetového dňa ústneho zdravia a starostlivosti o zuby.
V úvode si deti pozreli videorozprávku o Doktorovi Králičkovi „Kráľovstvo zúbkov“.
Zaspievali sme pieseň „Zúbky „ a vymaľovali omaľovanky súvisiace so zdravými zubami a správnou každodennou starostlivosťou o ne. Výtvarne , formou koláže sme spoločne vyhotovili poster- ktorému sme dali motto :“Kto chce zdravé zuby mať ,musí sa o ne postarať!“
Po videoinštruktáži nasledovalo samotné umývanie zubov ,nakoľko všetky deti špeciálnej triedy túžia mať zdravý chrup bez zubných kazov.
Mgr. E.Veseličová
Do galérie Deň dentálnej hygieny boli pridané fotografie.
Svetový deň pošty
Žiaci špeciálnej triedy A v priebehu dopoludnia zhotovili pozdravy starým rodičom (mesiac úcty k starším), ktoré potom odoslali na miestnej pošte. Mali možnosť vyskúšať si zakúpenie poštovej známky, pečiatkovanie listu a dozvedeli sa od pani vedúcej pošty základné informácie o činnosti slovenskej pošty. Deťom sa zážitková forma učiva veľmi páčila a zážitky v nich ešte dlho rezonovali.
Do galérie Svetový deň pošty boli pridané fotografie.
Ryby, rybky, rybičky
Prvá akcia ZÚ „Vševedko“ sa v tomto školskom roku uskutočnila v sobotu 5. októbra 2013 pod názvom „Vševedkári a ryby“, v čase od 7.30 hod. do 15.30 hod. vo Výčapoch – Opatovciach.
Akcia sa uskutočnila podľa programu. Z prihlásených 12 detí sa zúčastnilo 10 (2 ospravedlnené rodičom). Počasie bolo slnečné a keby nepofukoval vietor i veľmi pekné. Pobyt detí v budove ZŠ a v okolí rybníka tu bol poučný a zábavný. Vševedkári, najmä tí noví, sa veľa dozvedeli o rybách a rybolove a strávili deň plný hier, súťaží a zábavy. Udice, návnady, nahadzovanie udíc, dodržiavanie mierky a samotné chytanie rýb – to všetko nám pomohol poznať a prežívať rodič – rybár – p. Smutný, ktorý sa i so svojou rodinou týchto našich „vševedkárskych rybolovov“ zúčastňuje už šiesty rok. Našli sme i šifrovaný odkaz od „vodníka“, ktorý nás vo svojom kráľovstve privítal s tým, že sa máme správať ticho a šetriť prírodu. Zadal nám úlohy a otázky o prírode, za ktoré vševedkári dostávali body. Na záver im bol prisľúbený sladký poklad. Pravdepodobne sa mu naše súťaženie páčilo, pretože od začiatku plnenia úloh nám na udice poslal až 7 rýb! Iba jedna zodpovedala mierke, podľa ktorej si úlovok možno vziať, s ostatnými sme sa rozlúčili: „Priberte a dovidenia!“ V budove školy deti splnili poslednú úlohu „vodníka“. Nakresliť ho s rybkami a zhotoviť nástenku. Na záver si deti pochutili na nájdenom sladkom poklade, vyhodnotili sme akciu ako výbornú a spokojní sme sa rozišli.
Do galérie Ryby, rybky boli pridané fotografie.
Európsky deň jazykov
Európsky deň jazykov je jazykové podujatie, ktorým sa zapájame do celoeurópskej siete aktivít organizovaných po celej Európe počas septembra pri príležitosti European Day of Languages. Tento deň sa oslavuje 26. septembra a všetky aktivity a podujatia majú za cieľ podporiť všeobecné ciele.
Naša základná škola sa aj tento rok aktívne zapojila do tohto jazykového podujatia prostredníctvom nasledujúcich aktivít:
Výstava „Európske jazyky a my“
- súťaž o vytvorenie najzaujímavejšieho plagátu každej triedy s danou tematikou
„Tongue Twisters“
- počas tohto dňa si naši žiaci „lámali“ jazyky na jazykolamoch, ktoré boli v rôznych svetových jazykoch a aj na rôznych prísloviach, ktorú museli rozlúsknuť
Do galérie Európsky deň jazykov boli pridané fotografie.
Biela pastelka
Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí musia zrak nahradiť inými zmyslami. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky bude použitý na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života.
Aj naša základná škola sa tento rok dňa 25.9.1013 opäť zapojila do tejto verejnej zbierky, a to predávaním bielej pastelky v hodnote 1 € a, ktorú organizoval náš žiacky parlament (Nina Kukučková, Lea Kňažická, Vanessa Tomková a Daniel Trsťan). Kto venoval menšiu sumu ako 1 €, dostal letáčik o Bielej pastelke. Prispeli pani učiteľky, žiaci, pracovníci Obecného úradu Výčapy-Opatovce i pani učiteľky a pani kuchárky z Materskej škôlky Výčapy-Opatovce.
Všetkým Vám srdečne ďakujeme!
Do galérie Biela pastelka boli pridané fotografie.
Jesenný zber papiera
1. Miesto - Špeciálna trieda A - 270 kg 2. Miesto - Filip Arpáš III. ročník -195 kg 3. Miesto - Michal Brezina IV. ročník - 130 kg
Veľké poďakovanie patrí všetkým žiakom a rodičom, ktorí sa zberu papiera zúčastnili a prispeli tak k ochrane životného prostredia. Celkovo sme zozbierali 1,83 tony papiera a zisk zaň bude použitý na odmeny pre žiakov.
Tešíme sa už na jarný zber papiera, pomaličky sa môžete pripravovať.